The arts of “propagate”(fractal)
If the big size propagate number is 50 that the relatively
stationary one is 50, then the relative motion one is 49.
When the big size propagate number
is 50, the small size propagate is 5.
The“ 5 ”of 5
actions called 〝 propagate number
″,when
the small size propagate is 5. The big size propagate number is 50. Of course
,we also could think the 5 comes from the center 5 of the horse matrix and the
tortoise matrix‘s center or the horse
matrix and the tortoise matrix‘s center
is 5 actions .(They are same thing)
If let the relatively stationary
one is 50. Then the relative motion part of the one is 49. In other words, I also could say:
If let the relative motion
one is 50. Then the Relatively stationary part of the one is 49. But the two has
different direction
Pythagoras theorem express the "50"
As
follows:
a=3、b=4、c=5
a²+b²+c²= 9+16+25=50
Pythagoras tree (fractal)
Every time when the Pythagoras tree
(fractal) “propagate”--- the relatively stationary one is 50,
then the relative motion part of the one is 49.
another 50 with 49:(a+b)²
The (a+b)²〔a is one, b is six〕that (1+6)²
expresses the “50”
As
follows:
One with six is same root number. if
let the “white color” is feminine, One with six containing the amount of feminine
the most.
(a+b)²= a²+2ab+
b²
(1+6)²=1²+12 +6²
=49
Any new born one could propagate
become mature one relatively like the Pythagoras tree.
Pythagorean theorem expresses the “50”
As follows:
the Square ABDE is 4 orange color equal
right triangles plus the center white color little Square .The area of each orange
color right triangle is ab
÷ 2 . The center
white color little Square's Side length is b-a, then its area is (b-a)²
got :
4×(ab
÷
2)+(b-a)2=c 2
After
Simplification:
a²+b²=c²
Any new born one could propagate
become mature one relatively like the Pythagoras tree.
When big size propagate number is 50,
the small size propagate number is 5.
The
big size propagate number is 50 plus the small size propagate number 5
is 55. 50+5=55
if the big size propagate number is
50 ,then the small size propagate number
is 5. (the
small size propagate number 5 actually is the 5 action.)
When big size propagate number is 50,
the small size propagate number is 5. That:
1+2+3+4+5+6+7+8+9+10=55
Odd number is masculine; even number
is feminine.
Guy’s total that
masculine’s total is 1+3+5+7+9=25 (25
red points)
Girl’s total that
feminine’s total is 2+4+6+8+10 = 30 (30 blue points)
Guy’s total that (25 red
points)plus Girl’s total(30
blue points)=55
55 is the “horse” matrix
“total” number :
1+2+3+4+5+6+7+8+9+10=55
But,
if the big size propagate number 50 is not 50 but it is 5000. Then the small
size propagate number is 50 now. If the big size propagate number is 5000. The
small size propagate number is 50
1+2+3+4+5……+100=5050
If the
big size propagate number is 500000. The small size propagate number is 500
1+2+3+4+5……+1000=500500
If the
big size propagate number is 50000000. The small size propagate number is 5000
1+2+3+4+5……+10000=50005000
……….
The
horse matrix 55 +
the tortoise matrix 45 =100
the 100÷2=50
that the 50 is the big size propagate number
(55+45)÷2=50
another 50 with 49:
The proportion expresses the “50”
The proportion expresses the “50”
As follows:
Square with around could have proportion. The circumference of the square is 28. The circumference of the around is 22. The diameter of them is 7 .
28+22≈50
28+22≈50
●π代表圆形 ■4 代表方形
●π×7≈21
■4×7=28
The big size propagate number 50. Its original is the small size propagate number 5.
who is the 5?The 5 was in the center of the “horse” and the “tortoise” or 5 actions .
(transverse looking)of the“I have a stick ,I take it half (or cut it half) every day ,I can't finish it forever and forever”.
↓
Round shape(or universal joint)looking of the“I have a stick ,I take it half (or cut it half) every day ,I can't finish it forever and forever”
↓
Now I take 50 point to do 4 layers .The first layer is the center’s too extreme. The second layer is the future too extreme(any one of the 7 points)
↓
The first layer is the center’s too extreme.
It keep “bear”:
↓
↓
Anyone could be the center’s too extreme relatively.
I randomly fine one and give it an English name that hector.
If I set the hector is the center too extreme as an new “one”
The new comer that hector would “bear” :
Again,I randomly fine one and give it an English name that Achilles .
The new comer that Achilles would “bear”:
When :
1÷7=0.142857
0.142857 × 1 = 0.142857
0.142857 × 2 = 0.285714
0.142857 × 3 =0.428571
0.142857 × 4 = 0.571428
0.142857 × 5 =0.714285
0.142857 × 6 = 0.857142
0.142857 × 7 = 0.999999=1
1÷7=0.142857
0.142857 × 1 = 0.142857
0.142857 × 2 = 0.285714
0.142857 × 3 =0.428571
0.142857 × 4 = 0.571428
0.142857 × 5 =0.714285
0.142857 × 6 = 0.857142
0.142857 × 7 = 0.999999=1
The 142857 would keep cycle.
The following I take from “Wikipedia”
http://en.wikipedia.org/wiki/142857_(number)
1 × 142,857 = 142,857
2 × 142,857 = 285,714
3 × 142,857 = 428,571
4 × 142,857 = 571,428
5 × 142,857 = 714,285
6 × 142,857 = 857,142
7 × 142,857 = 999,999
If you multiply by an integer greater than 7, there is a simple process to get to a cyclic permutation of 142857. By adding the first six digits (ones through hundred thousands) to the remaining digits and repeating this process until you have only the six digits left, it will result in a cyclic permutation of 142857
142857 × 8 = 1142856
1 + 142856 = 142857
142857 × 815 = 116428455
116 + 428455 = 428571
1428572 = 142857 × 142857 = 20408122449
20408 + 122449 = 142857
Multiplying by a multiple of 7 will result in 999999 through this process
142857 × 74 = 342999657
342 + 999657 = 999999
If you square the last three digits and subtract the square of the first three digits, you also get back a cyclic permutation of the number.
8572 = 734449
1422 = 20164
734449 − 20164 = 714285
It is the repeating part in the decimal expansion of the rational number 1/7 = 0.142857. Thus, multiples of 1/7 are simply repeated copies of the corresponding multiples of 142857:
1 ÷ 7 = 0.142857
2 ÷ 7 = 0.285714
3 ÷ 7 = 0.428571
4 ÷ 7 = 0.571428
5 ÷ 7 = 0.714285
6 ÷ 7 = 0.857142
7 ÷ 7 = 0.999999
8 ÷ 7 = 1.142857
9 ÷ 7 = 1.285714
The figure could explain the 142857
If I only “recognize” the points:
在前面的章节中,我们也可以从奇偶数在加减法和乘除法中不同的对冲数序观察到七这个数的特别之处。
从3×9=27 ,4×8=32中去发现七的这个特别之处很明显:
如下是放大图:
如上这些案例表明,7在某种情况下,七可以是奇数的开始。但偶数的情况就不同了,偶数依然是由二开始。为什么会有这样现象?
当七开平方时,是大衍之数,也就是七自己乘以自己的时候得到了49,7×7=49。这个九也是意味着七自乘的时候达到了数的尽头。
假设这世上只有一二三四五六,并假设这世上还没有出现七八九。也就是说假如我设六进制,那么在此六进制中,但凡对冲两数的和为七,在这个六进制中,因为3+4=7三和四是对冲数,2+5=7二和五是对冲数,1+6=7一和六是对冲数。
以上观察发现,七可以是管理六进制的一个奇数,也就是说七在运行时包囊了一二三四五六,同时一和六是太阴数:
所以七会有这种特别现象,七也是唯一的一个数字和气功的气是同音字。数必至七而复,气必至七而更。我不是学中医的,不过好像中医学对7年作为生命中的每一个节点也是有说法的。
No comments:
Post a Comment